
Texas Instruments
Product No:
TPS63805YFFR
Manufacturer:
Package:
15-DSBGA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
BUCK-BOOST CONVERTER IN WCSP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.356
2.356
10
2.1204
21.204
25
1.99994
49.9985
100
1.70411
170.411
250
1.600104
400.026
500
1.400072
700.036
1000
1.160064
1160.064
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 15-UFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS63805 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.4MHz, 1.6MHz, 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.3V |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Supplier Device Package | 15-DSBGA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |