
Texas Instruments
Product No:
TPS652510RHAR
Manufacturer:
Package:
40-VQFN (6x6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 40VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0565
4.0565
10
3.6423
36.423
25
3.44356
86.089
100
2.98433
298.433
250
2.831266
707.8165
500
2.54049
1270.245
1000
2.142573
2142.573
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A, 2A |
| Number of Outputs | 3 |
| Base Product Number | TPS652510 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 300kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 40-VQFN (6x6) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |