
Texas Instruments
Product No:
TPS65251RHAR
Manufacturer:
Package:
40-VQFN (6x6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 40VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.503
4.503
10
4.04225
40.4225
25
3.82128
95.532
100
3.311795
331.1795
250
3.141992
785.498
500
2.819296
1409.648
1000
2.377717
2377.717
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A, 2A |
| Number of Outputs | 3 |
| Base Product Number | TPS65251 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 300kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Supplier Device Package | 40-VQFN (6x6) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |