
Texas Instruments
Product No:
TPS65263-1QRHBRQ1
Manufacturer:
Package:
32-VQFN (5x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK PROG TRPL 32VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.579
4.579
10
4.11065
41.1065
25
3.88588
97.147
100
3.367655
336.7655
250
3.195002
798.7505
500
2.866853
1433.4265
1000
2.417836
2417.836
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A, 2A, 2A |
| Number of Outputs | 3 |
| Base Product Number | TPS65263 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.3MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 6.3V |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.68V |