
Texas Instruments
Product No:
TPS70402PWP
Manufacturer:
Package:
24-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 24HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.973
6.973
10
6.3004
63.004
25
6.00742
150.1855
100
5.216165
521.6165
250
4.981686
1245.4215
500
4.54214
2271.07
1000
3.956047
3956.047
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 65dB (1kHz), 60dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good, Reset, Sequencing |
| Current - Output | 1A, 2A |
| Base Product Number | TPS70402 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.25V @ 1A, - |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 24-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 250 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.22V |