
Texas Instruments
Product No:
TPS73601MDCQREP
Manufacturer:
Package:
SOT-223-6
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 400MA SOT223
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.5455
6.5455
10
5.8767
58.767
25
5.5556
138.89
100
4.81498
481.498
250
4.568094
1142.0235
500
4.098946
2049.473
1000
3.456936
3456.936
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 400mA |
| Base Product Number | TPS73601 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 400mA |
| Current - Supply (Max) | 1 mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 550 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |