
Texas Instruments
Product No:
TPS73601MDRBREP
Manufacturer:
Package:
8-SON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 400MA 8SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.662
5.662
10
5.08345
50.8345
25
4.80624
120.156
100
4.165275
416.5275
250
3.951696
987.924
500
3.545856
1772.928
1000
2.990476
2990.476
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 400mA |
| Base Product Number | TPS73601 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 400mA |
| Current - Supply (Max) | 1 mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 550 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |