
Texas Instruments
Product No:
TPS73615DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 400MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3275
2.3275
10
2.0919
20.919
25
1.97372
49.343
100
1.681405
168.1405
250
1.578824
394.706
500
1.381471
690.7355
1000
1.144646
1144.646
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 400mA |
| Base Product Number | TPS73615 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 400mA |
| Current - Supply (Max) | 1 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 550 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |