
Texas Instruments
Product No:
TPS73733QDRBRQ1
Manufacturer:
Package:
8-SON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.014
2.014
10
1.8069
18.069
25
1.7043
42.6075
100
1.452075
145.2075
250
1.36344
340.86
500
1.19301
596.505
1000
0.988494
988.494
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS73733 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 1A |
| Current - Supply (Max) | 1.3 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 400 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |