
Texas Instruments
Product No:
TPS74301RGWR
Manufacturer:
Package:
20-VQFN (5x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1.5A 20VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.073
5.073
10
4.5524
45.524
25
4.30388
107.597
100
3.72989
372.989
250
3.538636
884.659
500
3.175204
1587.602
1000
2.677879
2677.879
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 73dB ~ 42dB (1kHz ~ 800kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good, Tracking |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | TPS74301 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.12V @ 1.5A |
| Current - Supply (Max) | 1.5 mA |
| Voltage - Output (Max) | 3.6V |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (5x5) |
| Current - Quiescent (Iq) | 115 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |