
Texas Instruments
Product No:
TPS74401RGRR
Manufacturer:
Package:
20-VQFN (3.5x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 3A 20VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.3365
6.3365
10
5.6905
56.905
25
5.37966
134.4915
100
4.66241
466.241
250
4.423276
1105.819
500
3.968986
1984.493
1000
3.347344
3347.344
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 73dB ~ 50dB (1kHz ~ 800kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Last Time Buy |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 3A |
| Base Product Number | TPS74401 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.24V @ 3A |
| Current - Supply (Max) | 100 µA |
| Voltage - Output (Max) | 3.6V |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (3.5x3.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |