
Texas Instruments
Product No:
TPS74801AQWDRCRQ1
Manufacturer:
Package:
10-VSON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
AUTOMOTIVE, 1.5-A, 0.8-V LOW-NOI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.166
2.166
10
1.9456
19.456
25
1.8354
45.885
100
1.563605
156.3605
250
1.468168
367.042
500
1.284647
642.3235
1000
1.064418
1064.418
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB ~ 30dB (1kHz ~ 300kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable, Soft Start |
| Current - Output | 1.5A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.14V @ 1.5A |
| Voltage - Output (Max) | 3.6V |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 1.1 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |