
Texas Instruments
Product No:
TPS74801DRCR
Manufacturer:
Package:
10-VSON (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1.5A 10VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.67295
16.7295
25
1.57852
39.463
100
1.344725
134.4725
250
1.262664
315.666
500
1.104831
552.4155
1000
0.91543
915.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 50dB ~ 30dB (1kHz ~ 300kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | TPS74801 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.16V @ 1.5A |
| Voltage - Output (Max) | 3.6V |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |