
Texas Instruments
Product No:
TPS75115QPWPR
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.757
5.757
10
5.17275
51.7275
25
4.8906
122.265
100
4.23852
423.852
250
4.02116
1005.29
500
3.608176
1804.088
1000
3.04304
3043.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 63dB (100Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good, Reset Output |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | TPS75115 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.30V @ 1.5A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 125 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |