
Texas Instruments
Product No:
TPS76733QD
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3795
4.3795
10
3.93205
39.3205
25
3.71678
92.9195
100
3.22126
322.126
250
3.056074
764.0185
500
2.742213
1371.1065
1000
2.312708
2312.708
2500
2.197074
5492.685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS76733 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.58V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 125 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |