
Texas Instruments
Product No:
TPS767D318PWP
Manufacturer:
Package:
28-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 1.8V/3.3V 1A 28HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4695
6.4695
10
5.84155
58.4155
25
5.57004
139.251
100
4.83626
483.626
250
4.6189
1154.725
500
4.21135
2105.675
1000
3.66795
3667.95
2500
3.5321
8830.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS767D318 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.58V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 28-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 125 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V, 3.3V |