
Texas Instruments
Product No:
TPS76801QD
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9615
3.9615
10
3.55775
35.5775
25
3.36338
84.0845
100
2.91498
291.498
250
2.76545
691.3625
500
2.481438
1240.719
1000
2.092784
2092.784
2500
1.988141
4970.3525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS76801 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 125 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |