
Texas Instruments
Product No:
TPS76850QDR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 1A 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3535
3.3535
10
3.0096
30.096
25
2.84544
71.136
100
2.46601
246.601
250
2.339584
584.896
500
2.09931
1049.655
1000
1.770496
1770.496
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS76850 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.38V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 125 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |