
Texas Instruments
Product No:
TPS77418DGK
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 250MA 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2705
2.2705
10
2.0425
20.425
25
1.9266
48.165
100
1.641505
164.1505
250
1.54128
385.32
500
1.34862
674.31
1000
1.117428
1117.428
2500
1.040364
2600.91
5000
1.001832
5009.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 55dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Current - Output | 250mA |
| Base Product Number | TPS77418 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 125 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |