
Texas Instruments
Product No:
TPS77733D
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 750MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.1135
4.1135
10
3.69645
36.9645
25
3.49448
87.362
100
3.0286
302.86
250
2.873294
718.3235
500
2.578205
1289.1025
1000
2.174388
2174.388
2500
2.06567
5164.175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good, Reset |
| Current - Output | 750mA |
| Base Product Number | TPS77733 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.43V @ 750mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 125 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |