
Texas Instruments
Product No:
TPS77815PWP
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Description:
IC REG LIN 1.5V 750MA 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.933
3.933
10
3.5321
35.321
25
3.33906
83.4765
100
2.893795
289.3795
250
2.745348
686.337
500
2.463407
1231.7035
1000
2.077564
2077.564
2500
1.973692
4934.23
5000
1.899487
9497.435
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good, Reset |
| Current - Output | 750mA |
| Base Product Number | TPS77815 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 125 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |