
Texas Instruments
Product No:
TPS78001DRVR
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 150MA 6WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.71725
7.1725
25
0.67374
16.8435
100
0.549765
54.9765
250
0.510644
127.661
500
0.434606
217.303
1000
0.347681
347.681
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 40dB ~ 15dB (10Hz ~ 1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS780 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 5 µA |
| Voltage - Output (Max) | 5.25V |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 800 nA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.22V |