
Texas Instruments
Product No:
TPS780180300DRVT
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 1.8V/3V 150MA 6WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
250
0.88578
221.445
500
0.7828
391.4
1250
0.617994
772.4925
2500
0.576792
1441.98
6250
0.54795
3424.6875
12500
0.527354
6591.925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 40dB ~ 15dB (10Hz ~ 1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS780 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | -, 0.25V @ 250mA |
| Current - Supply (Max) | 5 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 800 nA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V, 3V |