
Texas Instruments
Product No:
TPS780330220DDCR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 3.3V/2.2V 150MA SOT23
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
0.98515
9.8515
25
0.93518
23.3795
100
0.768075
76.8075
250
0.717972
179.493
500
0.634486
317.243
1000
0.500916
500.916
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 40dB ~ 15dB (10Hz ~ 1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS780 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.25V @ 250mA, - |
| Current - Supply (Max) | 5 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Current - Quiescent (Iq) | 800 nA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V, 2.2V |