
Texas Instruments
Product No:
TPS78101DDCR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 150MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.064
1.064
10
0.94715
9.4715
25
0.89908
22.477
100
0.73853
73.853
250
0.690384
172.596
500
0.61009
305.045
1000
0.48165
481.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 40dB ~ 15dB (10Hz ~ 1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS781 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 8 µA |
| Voltage - Output (Max) | 5.25V |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Current - Quiescent (Iq) | 1.3 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.22V |