
Texas Instruments
Product No:
TPS78225DDCR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.7638
7.638
25
0.72466
18.1165
100
0.595365
59.5365
250
0.556548
139.137
500
0.491834
245.917
1000
0.388284
388.284
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 40dB ~ 15dB (10Hz ~ 1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS78225 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.25V @ 150mA |
| Current - Supply (Max) | 8 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Current - Quiescent (Iq) | 1.3 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |