
Texas Instruments
Product No:
TPS78550QKVURQ1
Manufacturer:
Package:
TO-252-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
AUTOMOTIVE, 1-A, HIGH-ACCURACY,
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.729
1.729
10
1.55515
15.5515
25
1.46718
36.6795
100
1.25001
125.001
250
1.173744
293.436
500
1.027026
513.513
1000
0.850962
850.962
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.425V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 40 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |