
Texas Instruments
Product No:
TPS78601DCQ
Manufacturer:
Package:
SOT-223-6
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1.5A SOT223-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.51
5.51
10
4.95235
49.5235
25
4.6816
117.04
100
4.05745
405.745
250
3.849362
962.3405
500
3.45401
1727.005
1000
2.913023
2913.023
2500
2.767369
6918.4225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 59dB ~ 32dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | TPS78601 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.47V @ 1.5A |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 385 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |