
Texas Instruments
Product No:
TPS79133DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.577
1.577
10
1.41075
14.1075
25
1.33912
33.478
100
1.099815
109.9815
250
1.028128
257.032
500
0.908561
454.2805
1000
0.717288
717.288
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB ~ 37dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Last Time Buy |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 100mA |
| Base Product Number | TPS79133 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.9V @ 100mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 250 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |