
Texas Instruments
Product No:
TPS79318DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.3876
3.876
25
0.36176
9.044
100
0.289465
28.9465
250
0.268812
67.203
500
0.227449
113.7245
1000
0.17575
175.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | TPS79318 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 220 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |