
Texas Instruments
Product No:
TPS79328DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.37145
3.7145
25
0.33972
8.493
100
0.25289
25.289
250
0.229216
57.304
500
0.189696
94.848
1000
0.142272
142.272
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | TPS79328 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 200mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 220 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |