
Texas Instruments
Product No:
TPS79333DBVRQ1
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.874
8.74
25
0.82992
20.748
100
0.68172
68.172
250
0.63726
159.315
500
0.56316
281.58
1000
0.4446
444.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | TPS79333 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.18V @ 200mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 220 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |