
Texas Instruments
Product No:
TPS79501DCQR
Manufacturer:
Package:
SOT-223-6
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT223
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.888
2.888
10
2.5916
25.916
25
2.45024
61.256
100
2.12363
212.363
250
2.01476
503.69
500
1.80785
903.925
1000
1.524684
1524.684
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | TPS79501 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 385 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |