
Texas Instruments
Product No:
TPS79501DRBR
Manufacturer:
Package:
8-SON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 500MA 8SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8785
2.8785
10
2.58875
25.8875
25
2.44758
61.1895
100
2.12116
212.116
250
2.012404
503.101
500
1.805722
902.861
1000
1.522907
1522.907
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | TPS79501 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 385 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |