
Texas Instruments
Product No:
TPS79516DCQR
Manufacturer:
Package:
SOT-223-6
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 1.6V 500MA SOT223-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4865
3.4865
10
3.1293
31.293
25
2.95868
73.967
100
2.564335
256.4335
250
2.432798
608.1995
500
2.182948
1091.474
1000
1.841043
1841.043
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| Product Status | Last Time Buy |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | TPS79516 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 385 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.6V |