
Texas Instruments
Product No:
TPS79601DCQ
Manufacturer:
Package:
SOT-223-6
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A SOT223
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8
3.8
10
3.4143
34.143
25
3.22772
80.693
100
2.797465
279.7465
250
2.653958
663.4895
500
2.381403
1190.7015
1000
2.008404
2008.404
2500
1.90799
4769.975
5000
1.836255
9181.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 59dB ~ 42dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS79601 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 385 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |