
Texas Instruments
Product No:
TPS79633QDCQRQ1
Manufacturer:
Package:
SOT-223-6
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.743
3.743
10
3.35825
33.5825
25
3.17452
79.363
100
2.7512
275.12
250
2.610106
652.5265
500
2.342035
1171.0175
1000
1.975212
1975.212
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 59dB ~ 42dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS79633 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.33V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 385 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |