
Texas Instruments
Product No:
TPS79650DRBR
Manufacturer:
Package:
8-SON (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 1A 8SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8785
2.8785
10
2.58685
25.8685
25
2.44036
61.009
100
2.07917
207.917
250
1.952288
488.072
500
1.708252
854.126
1000
1.415405
1415.405
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 59dB ~ 42dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS79650 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 385 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |