
Texas Instruments
Product No:
TPS79718QDCKRQ1
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 10MA SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3965
1.3965
10
1.2445
12.445
25
1.18142
29.5355
100
0.97033
97.033
250
0.907022
226.7555
500
0.801572
400.786
1000
0.632814
632.814
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 50dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Power Good |
| Current - Output | 10mA |
| Base Product Number | TPS79718 |
| Protection Features | Over Current, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 2 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |