
Texas Instruments
Product No:
TPS79730DCKR
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 3V 50MA SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9215
0.9215
10
0.81415
8.1415
25
0.76456
19.114
100
0.623865
62.3865
250
0.579462
144.8655
500
0.493164
246.582
1000
0.394535
394.535
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 50dB (100Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Power Good |
| Current - Output | 50mA |
| Base Product Number | TPS79730 |
| Protection Features | Over Current, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 10mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 2 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |