
Texas Instruments
Product No:
TPS79730MDCKREP
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 3V 10MA SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9925
2.9925
10
2.6904
26.904
25
2.54296
63.574
100
2.204
220.4
250
2.090988
522.747
500
1.87625
938.125
1000
1.582377
1582.377
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 50dB (100Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Power Good |
| Current - Output | 10mA |
| Base Product Number | TPS79730 |
| Protection Features | Over Current, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.4V @ 10mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 2 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |