
Texas Instruments
Product No:
TPS79850QDGNRQ1
Manufacturer:
Package:
8-HVSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 50MA 8MSOP PWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2705
2.2705
10
2.03965
20.3965
25
1.92432
48.108
100
1.63932
163.932
250
1.539304
384.826
500
1.346891
673.4455
1000
1.115994
1115.994
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 65dB (120Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 50mA |
| Base Product Number | TPS79850 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 50V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.55V @ 50mA |
| Current - Supply (Max) | 3.3 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-HVSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 80 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |