
Texas Instruments
Product No:
TPS79901DRVR
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 200MA 6WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.93005
9.3005
25
0.88236
22.059
100
0.72485
72.485
250
0.677616
169.404
500
0.598804
299.402
1000
0.472739
472.739
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | TPS79901 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.18V @ 200mA |
| Voltage - Output (Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 60 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |