
Texas Instruments
Product No:
TPS79913DDCR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.3V 200MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.8683
8.683
25
0.82422
20.6055
100
0.67716
67.716
250
0.633004
158.251
500
0.559398
279.699
1000
0.441636
441.636
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | TPS79913 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.18V @ 200mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Current - Quiescent (Iq) | 60 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.3V |