
Texas Instruments
Product No:
TPS7A0215PDQNR
Manufacturer:
Package:
4-X2SON (1x1)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 200MA 4X2SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4725
1.4725
10
1.3205
13.205
25
1.25324
31.331
100
1.02942
102.942
250
0.962274
240.5685
500
0.850364
425.182
1000
0.671346
671.346
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 55dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | TPS7A0215 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.56V @ 200mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 4-X2SON (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 60 nA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |