
Texas Instruments
Product No:
TPS7A0310PDQNR
Manufacturer:
Package:
4-X2SON (1x1)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 1V 200MA 4X2SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.7809
7.809
25
0.74138
18.5345
100
0.609045
60.9045
250
0.569278
142.3195
500
0.503082
251.541
1000
0.397176
397.176
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 55dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | TPS7A0310 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.85V @ 200mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 4-X2SON (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 nA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |