
Texas Instruments
Product No:
TPS7A0512PYKAR
Manufacturer:
Package:
4-DSBGA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 200MA 4DSBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.6232
6.232
25
0.58482
14.6205
100
0.47747
47.747
250
0.44346
110.865
500
0.377416
188.708
1000
0.301929
301.929
2500
0.273628
684.07
5000
0.254752
1273.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 40dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | TPS7A0512 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.679V @ 200mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 4-DSBGA |
| Current - Quiescent (Iq) | 3 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |