
Texas Instruments
Product No:
TPS7A1006PYKAR
Manufacturer:
Package:
5-DSBGA
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 0.6V 300MA 5DSBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.5225
5.225
25
0.48754
12.1885
100
0.39007
39.007
250
0.362216
90.554
500
0.30647
153.235
1000
0.236826
236.826
2500
0.215926
539.815
5000
0.201998
1009.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB ~ 35dB (1kHz ~ 1.5MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-XFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | TPS7A1006 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, UVLO |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 3.3V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.07V @ 300mA |
| Current - Supply (Max) | 9 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 5-DSBGA |
| Current - Quiescent (Iq) | 2.6 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |