
Texas Instruments
Product No:
TPS7A1308PYCKR
Manufacturer:
Package:
6-DSBGA (0.71x1)
Batch:
-
Description:
300-MA, LOW INPUT AND OUTPUT VOL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.6517
6.517
25
0.61256
15.314
100
0.49989
49.989
250
0.46436
116.09
500
0.3952
197.6
1000
0.31616
316.16
2500
0.28652
716.3
5000
0.26676
1333.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 65dB ~ 26dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Current - Output | 300mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 2.2V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.065V @ 300mA |
| Current - Supply (Max) | 500 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-DSBGA (0.71x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 17 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |