
Texas Instruments
Product No:
TPS7A1508PYCKR
Manufacturer:
Package:
6-DSBGA (0.71x1)
Batch:
-
Description:
400-MA, LOW INPUT AND OUTPUT VOL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.71725
7.1725
25
0.67374
16.8435
100
0.549955
54.9955
250
0.510796
127.699
500
0.43472
217.36
1000
0.347776
347.776
2500
0.315172
787.93
5000
0.293436
1467.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 90dB ~ 23dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Current - Output | 400mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 2.2V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.8V @ 400mA |
| Current - Supply (Max) | 500 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-DSBGA (0.71x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 40 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |